פינוי בינוי

פינוי בינוי 

פרויקטים מסוג פינוי בינוי נועדו לצרכי שדרוג אזורי מגורים עירוניים ישנים, תוך יישום תכניות בנייה רחבות היקף שנועדו לצרכי הריסה מן היסוד (פינוי) של מבני המגורים הישנים והקמה (בינוי) של מבני מגורים חדשים ומודרניים על גבי השטח המפונה. פרויקטים אלו מהווים את תכנית הדגל של תחום ההתחדשות העירונית והם מיושמים כיום בכל רחבי הארץ ומהווים כ-10% מסך כל התחלות הבנייה החדשות בישראל.

פינוי בינוי

פינוי בינוי – עתיד המגורים של ישראל

בשנים האחרונות חלה התעניינות הולכת וגוברת בפרויקטים מסוג פינוי ובינוי, וזאת לנוכח הצורך הממשי בהקמתם של אזורי מגורים חדשים בשטחים בהם ממוקמות שכונות מגורים וותיקות וישנות בערים השונות בישראל. צורך זה נובע ממספר סיבות עיקריות שביניהן:

  1. מחסור הולך וגובר בשטחים פנויים לבנייה חדשה במרכזי ופאתי הערים השונות ברחבי המדינה
  2. ביקושים הולכים וגוברים ליחידות מגורים בכל רחבי הארץ
  3. כדאיות כלכלית לכלל המעורבים בפרויקט: בעלי דירות במבנים הישנים, יזמים בתחום ההתחדשות העירונית והרשות המקומית שבשטחה ממוקמים הפרויקטים השונים המיועדים לפינוי בינוי
  4. צורך קיומי בהריסת מבנים ישנים בעלי סיכון והקמה של מבני מגורים חדשים שגם עומדים בפני רעידות אדמה וגם משלבים בתוכם מרחבים מוגנים דירתיים (ממ"דים) לצורך הגנתי בפני איומים ביטחוניים.

חשוב לדעת – על פי הערכות שונות בענף הנדל"ן ותחום ההתחדשות העירונית, פרויקטים מסוג פינוי בינוי עתידים להוות את עתיד המגורים של ישראל בערים הגדולות ובערי הפריפריה במהלך העשורים האחרונים.

אינטרס כלכלי משותף לכולם!

פרויקטים מסוג פינוי בינוי נחשבים לפרויקטים בעלי אינטרס משותף לכלל המעורבים בהם מכיוון שמדובר בעסקאות נדל"ן בהם כולם מרוויחים:

בעלי הזכויות – בעלי הדירות במבנים ישנים המיועדים לפרויקט מסוג פינוי בינוי, זכאים לקבלת דירת מגורים חדשה וגדולה ללא כל עלות. בנוסף, בעלי הדירות נהנים מסביבת מגורים מודרנית ומטופחת התורמת באופן מיידי לעליה בשווי הנכס העומד לרשותכם וכל זאת ללא צורך בהשקעה כספית מצדם.

היזמים – מהלכי פינוי בינוי מאפשרים לכל יזם ליהנות בראש ובראשונה מתוספת משמעותית של זכויות בנייה אותן הוא רשאי לשווק לציבור הרחב וזאת בתמורה למשאבים הכלכליים אותם הוא נדרש להשקיע בפרויקט.

הרשות המקומית – רשויות מקומיות שבשטחן יוצאים לפועל פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית נהנות ממגוון רחב של יתרונות תדמיתיים, חברתיים וכלכליים כאחד הבאים לידי ביטוי בשיפור תשתיות עירוניות, השבחת שכונות מגורים.

על מנת להגן על האינטרסים הכלכליים של כל אחד מהצדדים המעורבים בפרויקטים מסוג פינוי בינוי, ובעיקר על האינטרס הכלכלי של בעלי הזכויות, ממשלת ישראל החילה תיקונים שונים לחוק פינוי בינוי במהלך השנים האחרונות.

מה חשוב לדעת על חוק פינוי בינוי?

חוק פינוי בינוי הפך ברבות השנים למדיניות הרשמית של משרד השיכון והבינוי. בשנת 2006 הוחלו בחוק מספר תיקונים שנועדו להגן על זכויותיהם של בעלי הדירות ואף לספק להם מענה חוקתי לתופעת "דייר סרבן". נכון להיום, הסכמה של 66% מבעלי הזכויות בפרויקט המיועד לפינוי בינוי, מאפשרת להם לתבוע דיירים סרבנים המתנגדים למהלך ואף להגיש כנגדם תביעה אזרחית במסגרתה הם רשאים לכפות את דעת הרוב על דעת היחיד.

הזכות למגורים גם במהלך עבודות הבניה

בעלי הזכויות בפרויקטים המיועדים לפינוי בינוי, זכאים בין היתר לקבלת תשלום מלא עבור שכר דירה לאורך כל התקופה במהלכה מתבצעות עבודות ההריסה והבינוי מחדש של מבני המגורים בפרויקט. על פי תיקוני חוק פינוי בינוי, זכאות זו חייבת להופיע בכל הסכם חוזי הנערך בין בעלי הזכויות ליזמים.

על אף ההגנות החוקתיות הנזקפות לבעלי הזכויות, קיימת חשיבות רבה לכך שבעלי הזכויות יתאגדו כקבוצה וישכרו את שירותיה של חברת ליווי וניהול פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, וזאת על רקע המורכבות הנלווית לכל פרויקט מסוג פינוי בינוי. חברת ייעוץ בתחום זה, תאפשר לבעלי הזכויות להגן על מלוא האינטרסים המשותפים להם ולהסתייע במגוון רחב של נושאים הקשורים לקידום הפרויקט הן בהיבט התכנוני והן בהיבט המשפטי.

למידע נוסף על שירותיה של חברת ליווי וניהול פרויקטים של התחדשות עירונית לחצו כאן וגם אתם תוכלו להגן על מלוא האינטרסים המשותפים לבעלי הזכויות בכל פרויקט מסוג פינוי בינוי.

 

לבדיקת היתכנות לפרויקט פינוי בינוי לחצו כאן

לפרטים ומידע נוסף מוזמנים ליצור קשר :